Spánek nahrazujeme přebytečnými kaloriemi
Výsledkem nespaní nebo nedostatečného spánku mohou být následující:
– Podrážděnost
– Náladovost
– Psychická únava
– Problémy s pokožkou
– Sklony k depresi
– Větší hlad
Hlavně poslední položka na tomto seznamu je málo známá. Čím méně spíte, tím více máte tendenci zásobit své tělo kaloriemi. Čím méně si dopřáváte spánku, tím více tedy přes den jíte, což samozřejmě nemá pozitivní vliv na vaše zdraví.
Pokud ale budete spát pravidelně a dostatečně dlouho, a to alespoň sedm hodin denně, s největší pravděpodobností se váš metabolismus uklidní a nebude vás nutit „jíst do zásoby“, jelikož přesně tak mozek reaguje, když je tělo ve stresu, jako je například nedostatek jídla nebo nedostatek spánku či obojí: jednoduše začne střádat tuk na horší časy a ukládat mnohem větší část z jídla, které přijmete do tuků než do okamžité spotřeby.
Vědecké studie
Již po desetiletí se spojuje ve vědeckých studiích obezita a nedostatek spánku, načež se ukázalo, že jedno ovlivňuje druhé. Dokonce i cukrovka druhého typu je ovlivněna spánkovým režimem. Vědci z univerzity v Oxfordu se zaměřili na výzkum lidí, kteří tráví spánkem mezi sedmi až dvanácti hodinami denně, a porovnali tyto hodnoty s lidmi, kteří naspí mezi třemi až šesti hodinami denně.
Kolik kalorií navíc přijmeme
Výsledky studie byly vskutku zajímavé. Ukázalo se, že člověk, který spí v noci méně, než je doporučené množství hodin, je schopen následující den přijmout až o čtyři sta kalorií více než je nutné a pro tělo potřebné. Pokud si neumíte představit čtyři sta kalorií navíc, jedná se například o pět krajíců chleba s máslem. Hodnota čtyř set kalorií je téměř pětina potřebného příjmu energetické hodnoty průměrné třicetileté zdravé ženy.
Sovy také přibírají
Vědci také ze svých průzkumů zjistili, že lidé, kteří ponocují, mají sklony k nadváze.