Než začnete podnikat
Možná máte skvělý nápad. Možná je i geniální. Máte ale představu, jak jej tedy budete realizovat? Máte tušení, kterou formu podnikání zvolit, která pro vás bude nejvhodnější? Pokud ne, sedněte k počítači, papíru, kalkulačce a prostě k čemu vás napadne a začněte vytvářet podnikatelský plán. Musíte si nejprve dobře rozmyslet na základě vašeho plánu, zda budete podnikatel fyzická osoba či budete osobou právnickou a pokud ano, musíte si také vybrat správný typ obchodní společnosti. Tedy nemusíte, ale pokud chcete podnikat dobře, měli byste.
Položte si otázky tohoto typu:
Budete se podnikáním živit? Má to být pouhý příjem navíc, kterým si budete pouze přivydělávat? Která forma pro vás bude nejvhodnější? Jak správně postupovat při zřizování živnosti? S kým se poradit nebo kde hledat informace, abyste se vyhnuli zbytečným chybám?
Na jaké důležité kroky ještě před zahájením podnikání tedy nesmíte zapomenout?
Plán
Jak už bylo řečeno, je potřeba s prvním nápadem promyslet důležité věci. Určitě budete přesvědčeni, že váš projekt/nápad/idea je jedinečnou myšlenkou. A i když to může být pravda, tak nestačí jenom dobrý nápad. Podnikání je vždy riziko. Pokud všechno předem dobře nenaplánujete, můžete si naběhnout do velkých a hlavně zbytečných komplikací. Jak už bylo řečeno, připravte si opravdu podrobný podnikatelský plán.
Činnost
Uvědomte si, že sic je běžně preferována výdělečná činnost na základě živnostenského zákona, ale není to jediná možnost soukromé výdělečné činnosti. Například umělecké živnosti lze provozovat podle autorského práva, zemědělské činnosti zase podle zákona o zemědělství a samozřejmě existuje i velká řada možností vymezených obchodním či občanským právem. Z povahy některých činností nepotřebujete prakticky žádné povolení a pro některé ale (a na to obzvlášť pozor), potřebujte povolení zvláštní, například od České národní banky či Ministerstva zdravotnictví. Samozřejmě právě závisí na podnikatelském záměru, a proto si opravdu nejprve všechno dobře promyslete.
Rozsah podnikání
Je dobré se hned z kraje také zamyslet nad tím, jak rozsáhle vaše podnikání bude. Dá se jistě předem poměrně dobře odhadnout, pokud máte jasno v uvedených bodech výše, jak náročné a rozšířené bude vaše podnikání a podle toho můžete zvolit, zda se stanete osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ) nebo zda budete podnikat prostřednictvím společnosti s ručením omezeným, družstva či jiného sdružení. Možností je hodně, proto opět dobře rozvažujte.