Fenomén DRON- pomáhá nebo škodí?
V posledních letech zažívá dron velký boom! A současně je to velká podnikatelská příležitost. Jeho využití je velmi široké a neustále se rozšiřuje:
– v armádě-vojenské účely, námořnictvo/ponorkové drony/
– v civilním životě- komerční účelypro zisk, profesionálové/fotografové, TV, reklamy, účel propagace, zdravotnictví /testuje se zasílání laborat.vzorků/, plánování silnic, železnic, údržba mostů, větrných elektráren, pomocí senzorů a GPS je možné sledovat stav půdy, úrody, zábava/sport, závody, show, selfie fotky z dovolené, testuje se přeprava cestujícího do 100kg s malým zavazadlem, dodávání lehčích zásilek/Amazon/. Rizika –drony mohou např. přenášet výbušniny, pořizovat záznamy pro přípravu teroristických útoků, trestnou činnost…
V Česku využívají drony soukromé firmy, státní instituce a jednotlivci.
Kontrolují se sloupy vys.napětí, drony pomáhají hasičům, policii /provoz dronu je podstatně levnější než vrtulník/- pátrají po pohřešovaných osobách v těžko dostupném terénu, monitorují situaci při bezpečn.opatřeních, průmyslových haváriích, přírodních katastrofách, pyrotechn.průzkumy, v zemědělství k ochraně zvěře před velkými zemědělskými stroji aj.
U nás si může dron pořídit prakticky každý. Cena se pohybuje od 1 400-50 000kč.Ale pokud chcete létat bezpečně a podle předpisů, potřebujete znát legislativu, orientovat se v oblasti aerodynamiky, meteorolog., znát letecké předpisy. Jen tak se vyhnete sankcím a pokutě! Zásady můžete dohledat na internetu/předpisy pro létání s drony v ČR/ nebo jsou kurzy, kde Vám vše vysvětlí odborníci/Praha, Brno, Ostrava/.
Jsou země, kde se drony nesmí vůbec používat. Jinde je jejich použití téměř bez omezení. Česko je někde uprostřed. Nejčastěji se zde vznáší malé drony bez licence. Proto se úřady snaží nastolit pravidla./zakazuje se létat výš než 300m, nesmí se létat po setmění,v bezletových zónách/okolí jaderných elektráren,vojen. objektů, letišť, nad lidmi, nesmí se zveřejňovat záběry lidí, dvorů atd.-jen se souhlasem natočených osob.…/ Je dron i vaše „hračka“?