Ajťák; profese budoucnosti?
Profese IT konzultanta je velmi ošemetná. Na školách zaměřených na tento obor je přeplněno, i přesto nejen české, ale také zahraniční firmy hledají schopné spolupracovníky. Jaké je tedy reálné uplatnění? Místo pouhého polemizování jsme se zeptali přímo jednoho pracovníka z této branže.
Více nám tedy poví mladý IT konzultant Jan Šmídl.
Kde jsi studoval?
„Vystudoval Střední školu automobilní a informatiky v Praze. Právě na střední totiž zjistíte, že nejvíc vám dá samostudium. Zkoušel jsem to i na vysoké škole, ale po prvních pár týdnech jsem zjistil, že to není nic pro mě. Chtěl jsem se rozvíjet jinak, a tak jsem se rozhodl najít si zaměstnání.“
Co tě k tomu vedlo?
„K výběru mě vedlo přesvědčení, že můžu v tomto oboru něčeho dosáhnout a seberealizovat se.“
Uplatnění?
„Tzv. „Ajťáků“ je mraky, ale jen pouze malé množství z nich se dokáže uplatnit na důležitých pozicích. Nezáleží ani na tom, zdali jste inženýr nebo máte pouze maturitu. Firmy neustále hledají schopné a v poslední době i mladé tváře do jejich kolektivů. Další možností je zkusit si to na vlastní triko, mnoho nadaných lidí jsou freelanceři.“
A tvé uplatnění?
„Momentálně pracuji jako IT konzultant v jedné pražské softwarové firmě.“
Co si myslíš o nárůstu popularity oboru?
„Je to celkem logické. Obor s velkou perspektivou a velmi dobře honorovaný. Těch cest, jak v tom nalézt něco, co mě bude živit do konce života je mnoho. Jen při hraní her se i malé dítě stává pomalu „ajťákem“, protože si například musí umět zjistit, jestli mu hra na jeho PC bude fungovat atp…“
Jedno slovo vystihující profesi „ajťáka“:
„všeuměl.“ (smích)
Jak jste si mohli přečíst, rozmanitost oboru je opravdu velká. Proto pokud alespoň trochu rozumíte technice, jste nápadití a cílevědomí, může být studium informačních technologií právě pro vás tou správnou cestou, jak něčeho dosáhnout.