Abyste viděli i na zpáteční cestu
Jezdíte rádi na hory? Jestliže nejste vrcholoví sportovci nebo majitelé horských chat, tak Vás tam určitě táhne touha po odpočinku a po zábavě. Takové jarní prázdniny nebo Vánoce na sněhu mohou být naplněným snem. Nebo se také mohou stát noční můrou. To v případě, že zapomínáte na jednu důležitou věc. Sluneční brýle.
· Někomu mohou lidé v zimě se slunečními brýlemi připadat směšní.
· Nebo si třeba říkáte, že chtějí být zajímaví.
Naopak. Oni chtějí být zdraví. Odrazy slunečních paprsků od sněhu mohou způsobit vážné ohrožení Vašeho zraku.A tak se týden, který měl být relaxací, může změnit na týden, který bude naplněný bolestí.
Sněžná slepota
Jednou z potíží, před kterou lékaři důrazně varují, je sněžná slepota. Ačkoliv jsme původně jeli na hory za zábavou, tohle rozhodně žádná sranda nebude.
o Jedná se o zánět rohovky, která byla vystavena UV záření ve vyšších nadmořských výškách.
o Tam je dávka záření zvýšena právě o odraz paprsků od sněhu.
Následky se neprojeví hned. Ještě celý den se můžete radostně prohánět v závějích. Večer se dostaví následky.
– Silná bolest očí.
– Světloplachost.
– Křeče očních víček.
Lékař při prohlídce zjistí drobné patologické změny na spojivkách a rohovce. Není to samozřejmě trvalý stav. Budou Vám předepsána anestetika, aby se bolest zmírnila. V horších projevech můžete přijímat i lokální antibiotika, která slouží jako prevence následné infekce.
Pozor na kontaktní čočky
Oční lékaři varují i nositele kontaktních čoček. Při silných mrazech může dojít k jedné velice nepříjemné záležitosti, která může zanechat i trvalé následky. Při velkých mrazech ve vysokých nadmořských výškách se může stát, že kontaktní čočka k Vašemu oku přimrzne. Proč právě vysoké nadmořské výšky se na této nepříjemnosti podílejí? Může vzniknout otok rohovky a tím čočka snadno přimrzne.